Jedním z mnoha hmatatelných výsledků podpory představitelů ČSSD směrem k dobrovolným hasičům je zbrusu nová budova hasičské zbrojnice v Olomouci – Topolanech. Po osmi měsících stavby letos vyrostla v této městské části nová moderní budova zbrojnice, která se stane novým domovem pro sbor dobrovolných hasičů, kteří příští rok na jaře oslaví pětasedmdesáté výročí od svého založení.

S otevřením hasičské zbrojnice získávají topolanští hasiči i nové požární vozidlo. „Nová budova je takovým dárkem hasičům v Topolanech k blížícím se pětasedmdesátinám. Jsem rád, že se podařilo projekt nové zbrojnice dotáhnout úspěšně dokonce a že místní dobrovolní hasiči tak získávají odpovídající zázemí pro svou činnost,“ uvedl primátor města Olomouce Antonín Staněk (ČSSD).

Výstavbu nové dvoupodlažní zbrojnice schválila městská rada již v minulém volebním období, ale nepodařilo se na ni najít finanční prostředky. „Když jsem se poprvé setkal s topolanskými hasiči u polorozbořené garáže, kde měla v budoucnu vzniknout zbrojnice, uvědomil jsem si, že musíme udělat všechno proto, aby se projekt dotáhl dokonce. Hledání podpory pro zařazení akce do návrhu městského rozpočtu a lobování za vznik nového dotačního titulu na národní úrovni však přinesly své ovoce a na místě garáže dnes zhruba po roce usilovné práce stojí nová hasičská zbrojnice,“ přibližuje přípravu akce náměstek primátora Filip Žáček (ČSSD) zodpovědný za investice.

Celkové náklady na zbrojnici se pohybují kolem 9 milionů korun, kdy jejich nemalou část ve výši 4,5 milionu korun pokryla dotace ministerstva vnitra. Topolanská zbrojnice je vůbec jednou z prvních, která byla z letos poprvé vypsaného dotačního titulu zaměřeného na podporu dobrovolných hasičů zrealizována. „Právě zájem Olomouce a snaha primátora i investičního náměstka hledat dotační peníze nám pomohly vedle poptávky z jiných obcí a měst při projednávání státního rozpočtu a jednáních na ministerstvu vnitra prosadit vznik nového dotačního titulu právě v podobě, v jaké dnes funguje. Díky úspěchům projektů jako je ten v Topolanech se podařilo vyjednat navýšení peněz v dotačním titulu o zhruba 100 milionů pro letošní rok, které umožní například v Náchodě vybudovat nové zázemí pro hasiče,“ doplňuje předseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Roman Váňa (ČSSD), který byl ve Sněmovně velkým zastáncem vytvoření dotačního titulu pro hasiče.   

Hasičská zbrojnice