V den 430. výročí narození anglického filozofa Thomase Bobbese oficiálně představil poslanec Parlamentu ČR Antonín Staněk (ČSSD) svou regionální kancelář, která se nachází v přízemí sídla olomoucké ČSSD na Panské ulici.

Antonín Staněk, současný olomoucký primátor, byl do Poslanecké sněmovny zvolen na podzim 2017 v parlamentních volbách díky preferenčním hlasům ze třetího místa kandidátky ČSSD. V současnosti je místopředsedou Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a předsedou Podvýboru pro regionální školství. Je členem Zemědělského výboru a místopředsedou Podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství.

„Regionální poslanecká kancelář patří k práci každého poslance a já jsem si pro její umístění zvolil prostory v sídle olomoucké sociální demokracie. Jejím prostřednictvím chci přispět k otevření nejen olomoucké, ale celé ČSSD jejím voličům a sympatizantům. Chtěl bych, aby se kancelář stala místem setkávání, rozhovorů a debat o naší politice i mé práci poslance. Snažím se důsledně oddělovat práci primátora a poslance, a proto schůzky s občany, kteří za mnou přicházejí jako za poslancem, směřuji právě do mé poslanecké kanceláře,“ vysvětluje Antonín Staněk.

Členové klubu zastupitelů ČSSD v olomouckém zastupitelstvu se na přímý dotaz Antonína Staňka, zda je po jeho zvolení poslancem pro ně přijatelné jeho setrvání ve funkci primátora, jednomyslně vyslovili pro setrvání. Toto stanovisko přijali i koaliční partneři ČSSD v olomouckém zastupitelstvu.

„Dal jsem svým kolegům šanci vyjádřit názor na souběh dvou veřejných funkcí a oni se rozhodli, že necelý rok před komunálními volbami a s ohledem na nejasné vyhlídky nově zvolené Sněmovny by byla rezignace na některou ze zvolených pozic jen prázdným gestem. Občané mě poslancem zvolili s vědomím, že jsem olomouckým primátorem a já se s jejich důvěrou musím vyrovnat. Zcela upřímně říkám, že to není jednoduché, stojí to hodně sil a dá se to zvládat jen po omezenou dobu a s kvalitním sehraným týmem v zádech, který mám,“ řekl Antonín Staněk.

Za necelý půlrok působení ve Sněmovně je poslanecký nováček Antonín Staněk spolupředkladatelem poslaneckého návrhu novely zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek nebo o celostátním referendu, dále předkladatelem dvou vlastních písemných pozměňovacích návrhů k novele vodního zákona. „Práce ve Sněmovně není pro nováčka jednoduchá, ale nechci být jen pasivním poslancem. Jako spolupředkladatel dvou novel zákona jsem čerpal ze svých zkušeností primátora, získaných při setkávání se spoluobčany. Podobné je to i u podávaných pozměňovacích návrhů. I další poslanecké iniciativy, které připravuji, budou čerpat ze zkušeností, které jsem jako primátor ve své práci a rozhovorech s občany získal. Jako člen zemědělského výboru jsem navázal úzkou spolupráci se sociálnědemokratickou europoslankyní Olgou Sehnalovou a rád bych společně s ní pracoval na promítnutí jejích zjištění o dvojí kvalitě výrobků na jednotném trhu do národní legislativy,“ popisuje Antonín Staněk propojení zkušeností komunálního politika, primátora 
a poslance.

Foto: Martin Mašek

Foto z představení poslanecké kanceláře Antonína Staňka