Olomouci chybí místo, kde by mohli začít podnikat noví investoři. Vedení magistrátu proto připravuje stavbu nové průmyslové zóny, která by měla vzniknout na místě bývalých kasáren a stávajícího brownfieldu v Neředíně.

Ještě nedávno ve starých troskách hangárů a vojenských skladů nocovali bezdomovci. Ty ale v budoucnu nahradí moderní výrobní haly nové průmyslové zóny, která ponese původní název Kasárna Neředín. Vybudování osmnáctihektarové průmyslové zóny na západním okraji města má stát desítky milionů korun, které plánuje město s podporou dotací investovat do základního vybavení území. Je třeba zajistit zásobování vodou a energiemi, vybudovat kanalizační síť, ale i vybudovat koridory komunikací.

Podle náměstka primátora Filipa Žáčka má město spočítáno, že po odečtení všech vstupních nákladů, maximální možné výše dotace a předpokládaných výnosů z prodeje by měla investice ze strany Olomouce dosáhnout zhruba dvaceti milionů korun. „Investoři mají o podnikání v Olomouci zájem a Neředín je v tuto chvíli jediná vhodná lokalita v majetku města, kde máme vhodné pozemky pro vybudování průmyslové sítě, a bylo by škoda nevyužít jejich potenciál a zájemcům je nenabídnout,“ je přesvědčen Filip Žáček. Magistrát chce proto získat na tuto investici dotaci až 75 procent.

Z více než osmnáctihektarového území je ve vlastnictví města plocha o výměře zhruba 11,8 hektaru. Právě proto je budoucí rozvoj lokality v investičním záměru pro dotační orgán rozdělen na dvě etapy. První v pořadí je plánována na výměře 6,1 hektaru ve vlastnictví města. V horizontu dvou let by chtělo město nabízet a obsazovat tento prostor prvními investory. Zbývající pozemky se pak chystá vykoupit od soukromých majitelů, a to v nejkratším možném termínu, aby mohla přestavba zbývající průmyslové zóny plynule navazovat.

Pokud se všechno podaří, zóna by měla být řešením velkého problému, který teď Olomouc má. Dnes totiž investoři nemají dostatek prostor na výstavbu nových hal a rozšíření stávajících provozů, protože podnikatelské plochy na Olomoucku jsou víceméně naplněny.

Podle primátora Olomouce Antonína Staňka je ale v oblasti stále vysoký počet investorů, kteří se dál chtějí rozvíjet a rozšiřovat výrobu a potřebují stále další a další prostory, nebo takových, kteří by do Olomouce chtěli nově přijít. Tyto informace potvrzují i zástupci CzechInvestu. Ovšem už teď mají některé firmy v regionu dlouhodobé problémy s hledáním zaměstnanců. Stále se velice obtížně hledají skladníci, ale i řidiči nákladních vozidel. Poptávka převyšuje nabídku i v takových profesích, jako jsou seřizovači a obsluha obráběcích strojů, stejně jako nástrojáři a zámečníci.

„S ohledem na strukturu nezaměstnanosti v olomouckém regionu doporučujeme, aby v nové průmyslové zóně bylo místo nabídnuto spíš menším firmám z různých průmyslových odvětví a služeb než jednomu velkému investorovi,“ říká analytik trhu práce Jaroslav Mikšaník z Úřadu práce Olomouc. Tímto směrem se chce vedení města také vydat. Už třeba proto, aby snížilo nezaměstnanost, která jen v Olomouci přesahuje 7 procent.

Zdroj: MF DNES, Foto: archiv 

Mřížová vrata