Vedení statutárního města Olomouce připravuje na příští rok rozsáhlou rekonstrukci třídy 1. máje. S náklady přesahujícími 100 miliónů korun to bude jedna z největších investičních akcí roku 2016. Práce se dotknou úseku od hotelu Palác po náměstí Republiky. Olomouci se na ně podařilo získat dotaci z takzvaných Švýcarských fondů.

Rekonstrukci si vynutil především špatný stav tramvajových kolejí. Pokud by město trať neobnovilo, hrozilo by až zastavení provozu. Souběžně s kolejemi radnice investuje do komunikace a chodníků i zdejších inženýrských sítí včetně vodovodu a kanalizace.

Třída 1. máje je klíčovou spojnicí centra města s vlakovým i autobusovým nádražím prostřednictvím tramvají. Její rekonstrukce proto nutně zasáhne do dopravní situace v této části města. Zároveň bude mít vliv na život zdejších obyvatel i působení podnikatelů, kteří mají v ulici své provozovny. Město proto připravuje společná setkání, na nichž by zástupci samosprávy i zaměstnanci magistrátu všechny dotčené s připravovaným omezení seznámili a hledali společně cesty, jak minimalizovat dopady na jejich živnosti i běžný život v centru Olomouce.

Odměnou bude městu bezpečná tramvajová trať vydávající výrazně méně hluku než dosud a zrekonstruovaná komunikace, která bude sloužit obyvatelům i návštěvníkům další desítky let.

Mgr. Filip Žáček
náměstek primátora

Tramvaj v ulici 1. máje